Frezarka CNC

Możliwości zastosowania

Urządzenia z zakresu automatyki przemysłowej takie jak frezarka CNC, przeznaczone są do obróbki skrawaniem różnego rodzaju materiałów, posiadających zarówno płaską jak i obrotową powierzchnię. Umożliwiają zarówno frezowanie jak i cięcie bądź grawerowanie oraz świetnie radzą sobie z odzwierciedleniem wyglądu nawet najdrobniejszych i bardzo dokładnych detali. Dzięki tak wszechstronnemu zastosowaniu frezarki CNC są wykorzystywane w różnego rodzaju gałęziach przemysłu, w tym m.in. w zakładach produkcyjnych, gdzie idealnie sprawdzają się zarówno w wytwarzaniu jednostkowym jak i produkcji na masową skalę.

Obrabianie materiałów (takich jak tworzywa sztuczne, metale nieżelazne, drewno czy aluminium) za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych, czyli na przykład frezarek, umożliwia bardzo precyzyjne, szybkie oraz - co istotne - powtarzalne przygotowanie dowolnych kształtów. Maszyny takie jak frezarki CNC wykorzystują jako swoje główne narzędzie obróbcze tzw. frez, który w trakcie pracy urządzenia wprawiany jest w ruch obrotowy oraz przy pomocy specjalnych sterowników, przesuwany zgodnie z ustalonym kierunkiem grawerowania lub cięcia materiału poddawanego obróbce. Swoją niezwykłą dokładność obrabiarka CNC zawdzięcza przede wszystkim sterowaniu numerycznemu oraz nowoczesnemu wyposażeniu elektronicznemu. Dzięki postępowi technologicznemu obrabiarki tego typu są wykorzystywane już nie tylko w przemyśle produkcyjnym, ale także branży jubilerskiej bądź modelarstwie.

Parametry techniczne i budowa

Wyróżniamy frezarki CNC o budowie jednowrzecionowej lub wielowrzecionowej o zróżnicowanej prędkości obrotowej, mocy oraz dokładności promieniowej i osiowej wrzeciona. Przeważnie frezarki CNC dostępne są w postaci maszyn 3,4 lub 5-osiowych, ale istnieje możliwość ich rozbudowy o dodatkowe osie. Ponadto są to urządzenia przemysłowe cechujące się niezawodnym i bardzo dokładnym systemem komputerowego sterowania oraz solidną konstrukcją szkieletową, co wpływa na zwiększoną wydajność maszyny oraz jej zadowalającą pracę.

Nowoczesne obrabiarki w postaci frezarek CNC o polu roboczym wynoszącym 300x400 bądź 600x400 mm z reguły cechują się dokładnością pozycjonowania 0,05 mm, ale spotkać można także maszyny o dokładności wynoszącej 0,02 mm. Do najważniejszych parametrów technicznych tego rodzaju maszyn zaliczyć trzeba efektywne napędy liniowe na śrubach kulowych, które wpływają na prędkość skrawania. Ponadto profesjonalna frezarka CNC wyposażona jest także w czujnik wysokości narzędzia, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne bazowanie w wyznaczonej osi obrotowej. Z kolei wyłączniki krańcowe, które posiada obrabiarka, odpowiadają za to, aby maszyna pracowała w obrębie ustalonego obszaru roboczego.

Frezarki CNC można podzielić nie tylko ze względu na ich budowę ale również przeznaczenie. W tym zakresie rozróżniamy: maszyny uniwersalne nowej generacji, maszyny z wrzecionami pionowymi bądź poziomymi, maszyny specjalnie przeznaczone do obrabiania takich materiałów jak drewno, czy maszyny przeznaczone do przygotowywania takich elementów jak gwinty czy koła zębate. Ponadto są to maszyny występujące w dwóch różnych wersjach sterowania tj. punktowym bądź odcinkowym. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto także zwrócić uwagę na takie parametry techniczne jak rodzaj sterowania, wymiary stołu teowego, pole robocze, maksymalna grubość materiału, który może być poddany obróbce, dokładność (promieniowa i osiowa) oraz maksymalne obroty wrzeciona, a także obsługiwane formaty.

Dodatkowe komponenty i dostępne rozwiązania

W ofercie przygotowanej przez naszą firmę znajdą Państwo nie tylko same frezarki CNC ale również przeznaczone do nich akcesoria dodatkowe i części zamienne, wpływające na dalsze usprawnienie ich pracy. Posiadamy profesjonalne mechaniki do obrabiarek, umożliwiające samodzielne stworzenie maszyny o najbardziej odpowiadającej Państwu parametrach. Proponowane przez nas rozwiązania składają się z aluminiowej ramy, śrub kulowych, prowadnic liniowych oraz stołu trapezowego. Dysponujemy również dodatkowymi osiami obrotowymi (o zróżnicowanej średnicy uchwytu), umożliwiającymi rozbudowanie maszyny o nową funkcjonalność oraz profesjonalnymi wrzecionami o określonej mocy.

Rozwiązaniem cechującym się dużą wydajnością, szczególnie pożądaną w przypadku warunków przemysłowych są maszyny sterowane numerycznie w postaci modeli bramowych. Obrabiarka tego typu cechuje się dużą sztywnością, która zapewnia satysfakcjonującą gładkość powierzchni poddawanej obróbce. Składa się z platformy roboczej, wrzeciona i mocowania wrzeciona, suwnicy, silnika krokowego i jego mocowania, osłony pyłoodpornej oraz skrzynki kontrolnej. W zależności od modelu frezarka CNC może być wyposażona także w pompę wodną oraz panel sterujący. Jeżeli szukają Państwo zaawansowanej technologicznie maszyny, która przeznaczona jest do profesjonalnej obróbki materiałów o płaskiej bądź kształtnej powierzchni, to frezarka CNC jest rozwiązaniem, które pozwoli Państwu osiągnąć zamierzone rezultaty. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrać maszynę o specyfikacji odpowiadającej określonym potrzebom, zwracając szczególną uwagę na parametry elektroniki sterującej.